مربع – میدان روسیه سوریه آمریکایی تروریست ها

مربع – میدان: روسیه سوریه آمریکایی تروریست ها تروریست های داعش گروه تروریستی داعش اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری اعتراض به توقیف فیلم‌ها و حضور ستاره‌های دوزاری

هفتمین شب کانون کارگردانان، شاهد بیان مطالبات و اعتراضات فیلمسازان به شرایط سینمای کشور عزیزمان ایران و توقیف یا پایین کشیده‌شدن فیلم‌ها از پرده‌ها بود.

اعتراض به توقیف فیلم‌ها و حضور ستاره‌های دوزاری

اعتراض به توقیف فیلم ها و حضور ستاره های دوزاری

عبارات مهم : ایران

هفتمین شب کانون کارگردانان، شاهد بیان مطالبات و اعتراضات فیلمسازان به شرایط سینمای کشور عزیزمان ایران و توقیف یا پایین کشیده شدن فیلم ها از پرده ها بود.

به گزارش خبرآنلاین، هفتمین شب کانون کارگردانان سینمای ایران، شامگاه چهارشنبه ۲۱ تیر با حضور جمعی از سینماگران و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

اعتراض به توقیف فیلم‌ها و حضور ستاره‌های دوزاری

در ایتدای این مراسم، محمدرضا بزرگ نیا، رییس کانون کارگردانان منزل سینما با اشاره به حضور وزیر ارشاد در پردیس ملت، تاکید کرد ترجیح می دهد به شرایط تولید فیلم و مشکل های آن بپردازد.

این کارگردان در همین ارتباط گفت: «معیشت صنوف جهت بعضی از مرز بحران هم گذشته هست. دولت، منزل سینما و صنوف باید جهت برطرف مسئله معیشتی و از کار افتادگی و بیکاری بازیگران و صورت های معروف طرح و برنامه داشته باشند. سینمایی که فضیلتی جهت همکارانش قایل نیست، قابل اعتماد نیست. خواسته ما از مسوولان این است که نگذارند این پرسشها ادامه داشته باشد.»

هفتمین شب کانون کارگردانان، شاهد بیان مطالبات و اعتراضات فیلمسازان به شرایط سینمای کشور عزیزمان ایران و توقیف یا پایین کشیده‌شدن فیلم‌ها از پرده‌ها بود.

تجلیل از نفس تازه سینمای ایران

در ادامه این مراسم، از چهار نسل از کارگردانان سینمای کشور عزیزمان ایران و همچنین کارگردان تازه وارد به این عرصه تجلیل شد.

ابتدا، محمد بزر گ نیا با اعلام نام نرگس آبیار، از او دعوت کرد پشت تریبون بیاید. او خطاب به این فیلمساز گفت: «نفس تازه در سینمای کشور عزیزمان ایران از حضور شماست.»

اعتراض به توقیف فیلم‌ها و حضور ستاره‌های دوزاری

نرگس آبیار هم در سخنانی گفت: «آرزو می کنم هنگامی که سینماگران ما در جشنواره ها جایزه می گیرند، مثل ورزشکاران از آنها استقبال شود و جهت ارزش سرود ملی کشور عزیزمان ایران را بنوازند.»

او در ادامه خطاب به مسوولان گفت: «امیدوارم مجوزهای ساخت و نمایش اعتبار داشته باشند که دیگر شاهد توقیف آثار نباشیم.»

هفتمین شب کانون کارگردانان، شاهد بیان مطالبات و اعتراضات فیلمسازان به شرایط سینمای کشور عزیزمان ایران و توقیف یا پایین کشیده‌شدن فیلم‌ها از پرده‌ها بود.

کیمیایی: در دوره ما جایزه گرفتن از جشنواره های خارجی ضد ارزش بود

تجلیل از چهار نسل از کارگردانان سینمای ایران، ادامه بخش این مراسم بود. نخستین تجلیل به سیروس الوند تخصیص داده شده است داشت که تندیس او را مسعود کیمیایی اهدا کرد.

اعتراض به توقیف فیلم‌ها و حضور ستاره‌های دوزاری

کیمیایی هنگام اهدای تندیس الوند گفت: «در دوره ما اگر فیلم ما از فستیوال خارجی جایزه می گرفت، ضد ارزش بود و تلاش می کردیم که فیلم مان جایزه نگیرد. جهت همین ما از قافله قطاری که جهت سینمای کشور عزیزمان ایران افتخار می آفریند عقب افتادیم.»

این کارگردان ادامه داد: «من شاگرد دبستانی بودم که پدر سیروس الوند مدیر آن بود. هنگامی که «قیصر» را ساختم، سیروس الوند یکی از عالی ترین نقدها را نوشت و ای کاش در کنار فیلمسازان به عنوان منتقد می ماند.»

الوند هم در پاسخ به سخنان کیمایی گفت: «به عنوان هنرمند باید بگویم اگر کیمیایی «قیصر» را نمی ساخت، بعید بود که من و بسیاری از سینماگران اینجا می بودیم. او سینما را به بعد و قبل خود تقسیم کرد و خوشحالم که او اینجا ایستاده و این تندیس را به من می دهد.»

داودی: اعتبار ای جهت مجوزهای وزارت ارشاد وجود ندارد

ابولحسن داودی، سومین کارگردانی بود که امشب تجلیل شد. تندیس داودی را رخشان بنی اعتماد اهدا کرد که در سخنانی گفت: «داودی از جمله معدود فیلمسازانی است که توانسته پیوند موفقی بین اندیشه، مخاطب و اثر برقرار کند. همه ما باید بابت سال ها تلاش داودی مدیون وی باشیم.»

داودی هم بعد از دریافت تندیس خود گفت: «این جلسه مرا یاد ۳۰ سال پیش انداخت که دوستان در یک سینما تئاتر کوچک جمع شدند و کانون کارگردانان را راه انداختند.»

این کارگردان در ادامه با لحنی طنز آمیز گفت: «خیلی از وقت ها بزرگداشت ها در مواقعی گرفته می شود که افراد بازنشسته شده است اند. حتی زمانی که مازیار میری تماس گرفت، ترسیدم که شاید قرار است این آخرین کار من باشد و به همین علت خواستم بگویم نه.»

داودی هم با انتقاد از توقیف فیلم ها تاکید کرد: «وقتی اعتبار مورد نیاز از فیلم ها و مجوزهایی که به ما داده می شود نداریم و گاهی با یک میل سیاسی کوچک اوضاع برمی گردد، تلاش ما هیچ می شود. خوشحالم که فیلم «زادبوم» بعد از ۱۰ سال اکران می شود و امیدوارم به آینده فیلم های دیگری که با تلفن پایین کشیده می شوند، دچار نشود.»

مقدم: مورد اتهام های متفاوت قرار گرفتم

تجلیل بعدی در این مراسم به سامان مقدم تخصیص داده شده است داشت که همایون اسعدیان اهدای تندیس او را بر عهده داشت.

اسعدیان راجع به آثار مقدم گفت: «وقتی سامان مقدم فیلمسازی را شروع کرد، یک نگاه طنز انتقادی و اجتماعی را وارد کار کرد ولی به علت کارهای مسئولان سینمایی، به سمت سینمای دیگری رفت.»

سامان مقدم هم از توقیف فیلم ها انتقاد کرد و گفت: «فیلم من با نام «صدسال به این سال ها»، ۱۱ سال پیش ساخته شد ولی بعد از نمایش اول فیلم مورد اتهام های متفاوت قرار گرفتم، درحالیکه این فیلم مجوز نمایش و ساخت داشت.»

پوراحمد: تهیه کنندگان پول های کلان به سوپراستارهای دوزاری ندهند

کیومرث پوراحمد، پنجمین کارگردانی بود که جهت تجلیل فراخوانده شد.

عیاری که وظیفه تندیس را به پوراحمد داشت، گفت: «من ابتدا پوراحمد را دیدم و بعد به تماشای آثارش نشستم و زمانی که آثارش را دیدم فهمیدم چقدر کارهای سینمایی او و شخصیتش با هم همخوانی دارند.»

او تاکید کرد: «در هیچ یک از فیلم های او ردپایی از سیاست و شعار وجود ندارد، هر چند که او در خارج از سینما بدون گرایش های سیاسی نیست.»

در ادامه، کیومرث پوراحمد خطاب به وزیر و مسئولان سینمایی گفت: «اگر می توانید کاری کنید که این تهیه کنندگان پول های کلان را به سوپراستارهای دوزاری ندهند، آیا که سینما با این کار فلج شده است است.»

او ادامه داد: «من در ۱۰ سال گذشته یک فیلم جنگی و یک فیلم دیگر ساختم که اشتباه کردم فیلم جنگی ساختم و دیگر نخواهم ساخت. با این حال وظیفه من این است که تا آخر پشت روحانی و دولتش بایستم، حتی اگر ۲۰ سال فیلم نسازم.»

وزیر ارشاد: سینمای کشور عزیزمان ایران باید یک جهش تازه را تجربه کند

سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دیگر سخنران شب کانون کارگردانان سینما بود که در ابتدای سخنانش گفت: «سینمای کشور عزیزمان ایران باید یک جهش تازه را با تغییرات و تحولاتی که در حوزه اجتماعی و فرهنگی شکل گرفته، تجربه کند.»

او ادامه داد: «من باور دارم که ظرفیت کانون کارگردانان، منزل سینما و همه نهادهای صنفی می تواند در مسیر این جهش قرار بگیرد. دهه چهارم می تواند دوره دیگر جهش در سینمای کشور عزیزمان ایران باشد.»

صالحی امیری همچنین با اشاره به اعتراض کارگردانان نسبت به توقیف فیلم ها و ممیزی ها در سینمای کشور عزیزمان ایران تاکید کرد: «ما و شما در یک صف و یک جریان قرار داریم. می توانم تاکید کنم از آغازین روزهایی که ما آمدیم، هر هفته یک مصاحبه و بیانیه در حمایت از جریان های سینمایی کشور عزیزمان ایران داشتم. اینکه شما انتظار حمایت دارید حق طبیعی شماست، ما تا امروز یک روش مشخص داشته ایم که حمایت همه جانبه از خانواده بزرگ سینما جهت رسیدن به قله های توسعه است.»

وزیر ارشاد در آخر تاکید کرد: «امنیت، کرامت و منزلت شما را امنیت و کرامت خود می دانیم و در شرایطی که تا امروز قرار گرفتیم، کنار شما بودم و باور دارم جهت حل پرسشها جامعه کشور عزیزمان ایران نیازمند توسعه سینمای کشور عزیزمان ایران هستیم.»

این مراسم با تصویر دسته جمعی تقدیر شدگان آخر یافت.

واژه های کلیدی: ایران | تندیس | سینما | سینمای | سینمایی | سینماگران | اخبار فرهنگی و هنری

اعتراض به توقیف فیلم‌ها و حضور ستاره‌های دوزاری

اعتراض به توقیف فیلم‌ها و حضور ستاره‌های دوزاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs