مربع – میدان روسیه سوریه آمریکایی تروریست ها

مربع – میدان: روسیه سوریه آمریکایی تروریست ها تروریست های داعش گروه تروریستی داعش اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی الهام از بال سنجاقک جهت تولید سطوح آنتی‌باکتریال

پژوهشگران با الهام از بال سنجاقک، نانوپوشش آنتی‌باکتریالی ساختند که می‌تواند با هزینه کم و اثربخشی بالا، باکتری‌ها را از بین ببرد. این پوشش حاوی نانوستون‌هایی ا

الهام از بال سنجاقک جهت تولید سطوح آنتی‌باکتریال

الهام از بال سنجاقک جهت تولید سطوح آنتی باکتریال

عبارات مهم : باکتری

پژوهشگران با الهام از بال سنجاقک، نانوپوشش آنتی باکتریالی ساختند که می تواند با هزینه کم و اثربخشی بالا، باکتری ها را از بین ببرد. این پوشش حاوی نانوستون هایی هست.

به گزارش مهر به نقل از ستاد خاص توسعه فناوری نانو، محققان مؤسسه آاستار در سنگاپور با الهام از بال سنجاقک موفق به اختراع نانوپوشش آنتی باکتریال شدند که قادر است بدون ایجاد مقاومت ضدمیکروبی، آن ها را از بین ببرد.

۸۰ درصد از عفونت ها از طریق دست گسترش می یابد؛ بنابراین ضدعفونی کردن دست می تواند در کم کردن توسعه بیماری های عفونی مؤثر باشد. مواد آنتی باکتریال مرسوم معمولاً حاوی مواد شیمیایی نظیر تریکلوسان است که خود پرسشها و خطراتی جهت سلامتی دارد. از سوی دیگر زیاد مواد آنتی باکتریال به مرور وقت منجر به مقاومت در باکتری ها می شود.

الهام از بال سنجاقک جهت تولید سطوح آنتی‌باکتریال

یافته های این گروه تحقیقاتی نشان می دهد که بال سنجاقک به علت ساختار منحصربه فردخود، به صورت طبیعی ضدمیکروب هست. سطح بال سنجاقک از نانوستون هایی تشکیل شده است که در صورت نزدیک شدن میکروب ها، غشای سلولی آن ها تخریب می شود و به سرعت از بین می روند.

با الهام از این شاخصه ساختاری، محققان سنگاپوری اقدام به تولید نانوپوششی کردند که فواید آنتی باکتریال داشته و می توان آن را روی سطوح متفاوت نظیر دستگیره در، میز یا دکمه آسانسور قرار داد. این نانوپوشش حاوی نانوستون هایی از جنس اکسید روی است که می توان آن را روی سطوح متفاوت قرار داد. این نانوستون ها روی زیرلایه های سرامیکی، شیشه ای و تیتانیم قرار داده شده است است و محققان نشان دادند که این نانوپوشش موجب از بین بردن ۹۹.۹ درصد باکتری هایی نظیر ایکولا می شود.

پژوهشگران با الهام از بال سنجاقک، نانوپوشش آنتی‌باکتریالی ساختند که می‌تواند با هزینه کم و اثربخشی بالا، باکتری‌ها را از بین ببرد. این پوشش حاوی نانوستون‌هایی ا

از آنجایی که باکتری ها به روش فیزیکی از بین می روند نه شیمیایی، تأثیر منفی روی محیط زیست ندارند. همچنین ساز و کار این روش به گونه ای است که ایجاد مقاومت باکتریایی نمی کند. یافته های این گروه نشان داد که این نانوپوشش زمانی که روی زیرلایه ای از جنس روی (Zn) قرار می گیرد، عالی ترین اثربخشی را دارد.

این فناوری می تواند جهت تصفیه آب به کار رود. یکی از مزیت های این روش، هزینه پایین و ایمنی بالای آن است که موجب مسابقه پذیر شدن آن در مقایسه با دیگر روش ها می شود.

نتایج این پروژه در قالب مقاله ای با عنوان Nanopillar Coated Surfaces with Substrate-Dependent Superbactericidal Property در نشریه Small به چاپ رسیده است.

الهام از بال سنجاقک جهت تولید سطوح آنتی‌باکتریال

واژه های کلیدی: باکتری | محققان | باکتری | سنجاقک | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs